Především mladé lidi ve věku 15 až 20 let pronásleduje infekční onemocnění mononukleóza. Mononukleóza se přenáší slinami – nejčastěji líbáním. Projevuje se bolestmi v krku a teplotami. Často dochází ke zvětšení jater. Pacienti musí dodržovat dietu a šetřit organismus, který bývá dlouho oslaben. Inkubační doba infekční mononukleózy jsou čtyři až šest týdnů. Vylučování viru slinami může pokračovat ještě i rok po infekci.
Infekční mononukleóza: Nejčastěji onemocní studenti
Infekční mononukleóza je dost zákeřné onemocnění. Napadá nejčastěji mladší lidi, nejčastěji v pubertálním období a v dospívání. Říká se jí také „studentská nemoc“. Infekční mononukleózou mohou onemocnět i malé děti nebo dospělí lidé. Nejčastěji se přenáší slinami. Její původce byl nazván po jejích objevitelích – jde o virus Epstein-Barrové. Často se nakazí sourozenci, spolužáci, rodiče, příbuzenstvo, a to například kousnutím do jednoho jablka, dojídáním jídla, prsknutím do pusy.
Příznaky infekční mononukleózy
Příznaky se objevují ve většině případů po 11 až 14 dnech po nakažení, extrémně může tato nemoc vypuknout i po dvou měsících inkubace. Onemocnění většinou začíná jako angína. Je provázeno:
- v ústech se vytvářejí páchnoucí povlaky,
- silně zduří až bolí podčelistní uzliny,
- dítě nebo i dospělý má vysoké teploty, a to i ráno po probuzení.
- Mízní uzliny nehnisají, ale mohou být zduřelé i v oblasti břicha a v podbřišku, v tříslech i za ušima a na šíji.
- Typické je, že léčba nezabírá na penicilin a ani na jiná antibiotika.
- Často dochází k nebezpečnému zduření jater a zvláště pak sleziny. V takovýchto případech musí takto postižený člověk pobývat v nemocnici.
- Asi u každého dvacátého pacienta se objevuje svědivá nepříjemná vyrážka po celém těle, která se často přisuzuje reakci po antibiotikách.
Léčba infekční mononukleózy
Léčba je náročná a vyžaduje trpělivost u pacienta. Léčení se zahajuje okamžitým klidem na lůžku. V lehčích případech se podávají kloktadla, různé byliny ve formě čajů, zejména k celkovému posílení.
Hospitalizace musí být uskutečněna na infekčním oddělení nemocnice.
Rekonvalescence včetně dodržování přísných dietních opatření může trvat i měsíce, někdy i léta.
Dieta při a po infekční mononukleóze
Záleží na stadiu nemoci. V akutním stadiu lékaři předepisují přísnou dietu bez tuků a masa. Přísná dieta při mononukleóze se skládá ze slazeného čaje, ovocných šťáv, kompotů a netučného tvarohu a drží se většinou jen několik dní. Postupně se přechází na dietu volnou, která se stále více blíží normální stravě, až zbývá pouze omezení tuků s použitím malého množství čerstvého másla do hotových pokrmů. Preferována jsou sacharidová jídla. Později v dietě uplatníme vařené drůbeží, rybí a králičí maso, jakož i dostatek syrové a vařené kořenové a listové zeleniny, i ovoce.