Domů Zahrada Mandelinka bramborová

Mandelinka bramborová

od jezzina

Největším škůdcem na brambořištích je mandelinka bramborová. Její původní vlastí je Severní Amerika, ale dnes je rozšířena téměř na celém světě. Může mít dvě itři generace do roka a samička naklade kolem 700 vajíček. Tento škůdce byl zavlečen do Evropy konce 19. století a u nás se rozšířil až po roce 1950. Má zde velmi málo přirozených nepřátel a proto se často kalamitně přemnožuje a působí škody na rostlinách brambor. Její výskyt je ovlivňován povětrnostními podmínkami, zařazením brambor v osevním postupu, možnostmi přezimování a účelným používáním zoocidních přípravků. Nejškodlivější jsou u mandelinky bramborové larvy jednotlivých vývojových stádií, které žírem ničí listovou plochu, často dochází až k holožírům.

Mandelika bramborová: Výskyt

Mandelinka bramborová patří mezi ty hmyzí škůdce, kteří se na zahrádkách vyskytují ve škodlivém množství prakticky každoročně. Jsou tam častější než na poli, protože dospělí brouci přezimují v půdě na místech, kde v předchozím roce byly brambory. Ato  i když zahrádkář nepěstuje brambory na stejném místě, na své zahrádce je posune jen o pár metrů dále. Pro přezimované brouky je snazší překonat těchto několik metrů na nové porosty, než třeba i několik kilometrů při velkoplošném pěstování.

Přezimující brouci vylézají z půdy při jejím oteplení a okamžitě začínají žír na pravě vzcházejících bramborách. Současně se páří a asi za 10 až 14 dnů samička naklade asi 500 (ale i 1000) vajíček do skupinek přibližně po třiceti, přičemž na jednu rostlinu nenaklade více než jednu až tři skupinky. Proto často vznikají ohniska napadených rostlin, vždy jedno od jedné samičky. Z vajíček se larvy líhnou za čtyři až šest dnů.

Hubení mandelinky bramborové

Nejúčinnějším a bezpečným řešením je podle odborníků pochytat brouky ještě před nakladením vajíček. Zároveň je však připomínáno, že se to pravděpodobně nepovede zcela.

Ale i sběr vajíček je vhodný. Najdeme je na spodní straně listů a nesmíme je splést s vajíčky slunéček, která se odlišují jen barvou; vajíčka slunéček jsou žlutá a mandelinek zprvu žlutooranžová, později oranžová.

Jestliže však nezvládneme ani to, nezbývá, než likvidovat, a to mechanicky, biologicky nebo chemicky již jen larvy, jejichž vývoj trvá, v závislosti na klimatu 10 až 30 dnů. Měli bychom to udělat včas, neboť čím jsou větší, tím jsou žravější. Již při poškození 20 procent natě dochází k průkaznému snížení výnosu hlíz a nejsou výjimkou případy, kdy výnos se vlivem mandelinky sníží o 30 nebo i 50 procent.

Brambory ošetřujeme, když dosáhly výšky asi 15 centimetrů. Aby v průběhu vegetace nedošlo k přemnožení mandelinky, vyžadují pozornost již i porosty, kde se v průměru pouhý jeden brouk vyskytuje na 100 čtverečných metrech.

Nákup hubícího přípravku

Protože je na trhu poměrně značné množství přípravků (chemických i biologických) je nejlepší nechat si poradit odborníky ve specializovaných zahrádkářských prodejnách. Ve starší literatuře mohou být doporučovány přípravky, které jsou již zastaralé. Proto je třeba informovat se o všech současných možnostech hubení mandelinky bramborové.

Foto: freeimages.com

Související

Váš názor