Domů Účesy Svatební účesy se závojem

Svatební účesy se závojem

od jezzina

Mnohé nevěsty chtějí být při svatebním obřadu podle tradice zahaleny závojem. Ale to zahalení jev současné době už jen v rovině symbolické. Řekněme si narovinu, že závoj ke svatebnímu účesu volíme hlavně proto, že sluší. Svatební závoj už nemá funkci zakrýt obličej, ale zdůraznit celkový vzhled nevěsty. Se svatebním závojem je ale třeba sladit nejen styl šatů, ale také účes.

Svatba je vrcholná životní, rodinná i společenská událost. Proto je třeba věnovat volbě svatebního úboru i účesu náležitou pozornost.

Závoj podmiňuje volbu účesu

Volba svatebního účesu není jednoduchá. Z velké nabídky si nevěsta musí zvolit jen jeden. Ale ještě dřív, než si nevěsta začne účes vybírat (a zkoušet), je třeba vyřešit otázku závoje. Tím se možnost volby účesu zúží. Svatební závoje jsou častokrát navrženy přímo ke svatebním šatům – ať se to týká stylu, materiálu nebo délky závoje. Závoje, které jsou vyrobeny přímo k šatům, jsou nejpůsobivější, protože je oděvní výtvarník navrhl v jednotném stylu. Použitý materiál závoje – krajka, tyl, vyšívání, aplikace, zdobení – se může v nějakém detailu objevit i na šatech, což umocní celkový dojem.

Aby závoj neodnesl vítr

Při výběru závoje (a účesu k závoji) musíme počítat i s místem, kde se bude svatba konat.

  • Pro důstojnou „velkou“ svatbu v kostele se hodí dlouhé závoje.
  • Při plánované svatbě venku musíme počítat i s povětrností – hladkému průběhu obřadu pod čirým nebem by moc neprospělo, kdyby se nevěsta musela soustředit, aby ji závoje neodnesl vítr nebo aby kolem ní dlouhý závoj nevlál. To platí i pro účes, ať už se závojem nebo bez něj.
  • Spolu se závojem se vybírá také funkční doplněk, kterým je závoj v účesu připevněn. Může to být čelenka, ozdobný hřeben, spona, diadém nebo jiná pomůcka pro uchycení. Každopádně ale musí ladit se závojem, šaty a stylem.

Svatební účes se závojem: Pomůže kadeřník

Když už jsou šaty a závoj vybrány, pokračujeme ve volbě účesu. Je dobré nejdřív si v klidu projít fotogalerie nějakého specializovaného kadeřnického magazínu nebo prolistovat časopis věnovaný svatbám a s vybranými tipy účesu se závojem navštívit kadeřníka, jehož služby hodláme použít ve svatební den. Závoj je třeba přinést s sebou. Spolu s kadeřníkem svou volbu zkonzultujeme. Může se stát, že nám doporučí svatební účes se závojem ze svého portfolia, a nebo schválí naši volbu. Nebo nebudeme předem vybírat nic a na kadeřníka (či vizážistu) se obrátíme rovnou – zejména známe-li ho osobně, známe jeho práci, výsledky a víme o spokojenosti jiných zákaznic. Kadeřník nám dokáže k závoji navrhnout účes, ať už máme vlasy krátké, polodlouhé, dlouhé, kudrnaté, hladké či velmi jemné.

Účesy nevěst „stárnou“ pomalu

Výhodou je, že módní trendy svatebních účesů se nemění tak rychle jako módní trendy svatebních šatů. Klasický účes ke svatebnímu závoji je tvořen vyčesanými vlasy. Vypadá to velmi elegantně. Ke svatebnímu účesu z dlouhých rozpuštěných vlasů velmi ladí závoj přes obličej. Nevěsta už nepotřebuje žádné šperky, protože její dlouhé vlasy a závoj jsou dostatečnou ozdobou. Když budeme chtít zdůraznit rafinovaný svatební účes, zvolíme jen malý závojíček upevněný na temeni.

Svatební závoj: Jednou a dost

Svatba je jedinou veselou příležitostí (když nepočítáme závoj smuteční na pohřbu), kdy se žena podle současného oděvního trendu může ozdobit závojem. Svatební závoj je doplněk jednorázový, v životě se už nevyskytne příležitost dát si jej na hlavu. Ani v případě, že první sňatek nevyjde a žena se bude vdávat opakovaně. Jednak se to příliš nehodí, a jednak se ženiny vzpomínky budou vždy vázat ke svatbě, kdy byl závoj použit, což by mohlo druhému (a dalšímu) ženichovi vadit.

Ilustrační foto: sxc.hu

Související

Váš názor