Domů Historie Tomáš Garrigue Masaryk: Životopis

Tomáš Garrigue Masaryk: Životopis

od jezzina

Obraz prvního prezidenta samostatné Československé republiky je jednou pro vždy dán: důstojný bělovlasý starý pán, profesor filozofie, už za života legenda, atribut založení Československa. Nikdo si jej nevybaví jako statného mladíka, který se učil kovářem a pak studoval, na muže, který se s chutí vrhal do vědeckých i veřejných sporů a který za první světové války chodil ve švýcarském exilu s revolverem v kapse, protože mu hrozil atentát od rakouské tajné služby. Jaký byl život Tomáše Masaryka?

Tomáš Garrigue Masaryk: Životopis

Tomáš Garrigue Masaryk (běžně se používá jen iniciál T.G.M. nebo TGM) se narodil 7. března 1850 v chudé rodině zemědělského dělníka. Po základní škole se učil kovářem a jen na nátlak učitelů souhlasili rodiče se středoškolským studiem. Na gymnáziu i na vídeňské univerzitě se živil sám doučováním žáků z bohatých rodin. V této práci pokračoval i po promoci.

Když doprovázel svého žáka do Lipska, seznámil se se studentkou hudby Charlottou Garrigueovou. Mladá Američanka z bohaté rodiny byla Masarykem zaujata natolik, že se za něj po roce provdala a následovala ho do nejisté budoucnosti v neznámé evropské zemi. Masaryk přijal ke svému jménu i její. Když se v roce 1882 stal Masaryk profesorem filozofie na Karlově univerzitě, měl už tři děti: syny Herberta a Jana a dceru Alici. Později přibyla ještě dcera Olga.

Jako profesor filozofie nebyl Masaryk “katedrovým“ vědcem, naopak prosazoval své zásady v praktickém životě.

  • V roce 1886 vyvolal dlouholeté spory o pravost Rukopisu královodvorského a Zelenohorského. Chtěl, aby národ mohl být na ně oprávněně hrdý nebo aby byly poznány jako podvrh.
  • V roce 1899 vystoupil proti antisemitskému pozadí tzv. Polenské vraždy (Polná).
  • V roce 1908 zachránil před popravištěm chorvatské politiky obviněné vládou v Budapešti ze špionáže pro Srbsko.
  • Bojoval za svobodu vyučování, odhaloval policejní donašeče a nadělal si dost nepřátel.

Účast na rozbití monarchie

Po vypuknutí první světové války odhadl, že by mohla přijít příležitost k osamostatnění národa, a v prosinci 1914 odešel do ciziny. Tomáš Garrigue Masaryk znal svět. Poznal Ameriku, Rusko, Itálii a měl v těchto zemích přátele. S jejich pomocí 6. července v Ženevě poprvé veřejně vystoupil za rozbití Rakouska.

  • Ještě před odjezdem z Prahy vytvořil tajnou domácí organizaci.
  • V roce 1916 založil v Paříži Československou národní radu, za kterou se postavila vznikající zahraniční vojska, československé legie.
  • V říjnu 1918 byla Národní rada uznána za prozatímní vládu a Masaryk byl u prezidenta USA Wilsona přijat s poctami hlavy státu.
  • V listopadu 1918 byl zvolen prezidentem Československé republiky. To mu bylo už 68 let.

Aktivní život nemladého už „tatíčka“

Když se Tomáš Garrigue Masaryk vracel z USA do Evropy, nepřemýšlel o nenadálé poctě, ale o tom, koho postavit do čela ministerstev, koho do diplomatické služby, jak organizovat stát.

Neměl to jako prezident lehké, neměl takové pravomoci jako prezident USA. Na často rozvaděné koaliční strany však působil svou přirozenou autoritou. Vybudoval demokratický stát, který byl v meziválečném období jediným skutečně demokratickým státem střední a východní Evropy.

Staral se o armádu, sociální věci, zdravotnictví, letectví, sport. Denně jezdil na koni v otevřené krajině nebo chodil po pražských ulicích a uváděl v zoufalství svou ochranku.

Lámal si hlavu, jak získat pro Československo i české Němce, jak z nich udělat stejně věrné občany, jako jsou švýcarští Němci. To se mu nepodařilo. Získal však světovou úctu svou politickou i literární činností.

Tomáš Garrigue Masaryk byl znovu zvolen prezidentem v roce 1920, 1927 a 1934.

V roce 1930 se Národní shromáždění usneslo na nejkratším zákoně republiky: „T. G. Masaryk zasloužil se o stát.“

TGM dožil na zámku v Lánech

V roce 1934 se vysoký věk projevil arteriosklerózou a mozkovou příhodou. Masaryk se uzdravil, ale v prosinci 1935 pro vysoký věk abdikoval z funkce. Žil pak na odpočinku v zámku Lány, který mu byl na doživotí dán k dispozici. Dne 14. září 1937 zemřel na mozkovou příhodu a za ní následujícím zánětem plic. Jeho pohřbu se zúčastnily statisíce lidí.

Tomáš Garrigue Masaryk byl vedle Jana HusaJana Amose Komenského nejvýraznější postavou našich dějin.

TGM  „mazán“ z historie

Masaryk byl a zůstal symbolem československé státnosti a demokracie. Proto byl trnem v oku jak nacistům, tak po roku 1948 komunistům. Jeho pomníky byly likvidovány, smělo se o něm mluvit jen jako o „zaprodanci buržoazie“.

Ale ze vzpomínek lidí ho nikdo vymazat nemohl. A u táborových ohňů i jinde se dál ozývala píseň „Teče voda, teče“. Věřilo se, že byla Masarykovou nejoblíbenější. Když tu píseň v roce 1972 nazpívala Hanka Buštíková s Bukanýry, byla malá gramofonová deska rozebrána za tři dny.

Související

2 komentáře

Anonym 4.6.2018 - 21.18

Dobrý

Reply
NeznámyČlověkXD 10.1.2021 - 21.21

Dost užitečné

Reply

Váš názor