Kokosový olej zaznamenal za posledních dvacet let doslova obrat od pólu k pólu. Kokosový olej, dříve odsuzovaný pro vysoký obsah nasycených kyselin, je nyní vynášen na piedestal pro své vynikající zdravotní účinky, a to nejen co se konzumace kokosového oleje týká.
Špatná pověst kokosového oleje
Nasycené kyseliny jsou obsaženy v živočišných tucích (sádlo, máslo). Právě ony mají na svědomí vznik tepenné aterosklerózy, která stojí na počátku infarktu či mrtvice. Zatímco nasycené kyseliny si tělo umí vyrobit samo, s nenasycenými to nesvede, přestože je potřebuje. Jsou to totiž právě ony, které hlídají, aby v krvi nebezpečně nestoupla koncentrace cholesterolu, toho „zlého“ (LDL) zvlášť. Nenasycené kyseliny obsahují zejména rostlinné tuky (oleje), proto jsou margaríny mnohem zdravější než máslo. Výjimkou mezi živočišnými tuky je zdravý rybí tuk, v druhé kategorii pak kokosový olej, který si v obsahu nasycených kyselin nezadá s vepřovým sádlem.
Dobrá pověst kokosového oleje
- Kokosový olej se osvědčil při léčbě mírnějších projevů akné. I když je názor, že akné je třeba vysušovat, kokosový olej pokožku nemastí. Působí antibakteriálně, tiší záněty a pomáhá hojit ranky bez jizev. Léčba akné kokosovým olejem by měla trvat alespoň dva týdny.
- Kokosový olej si oblíbili i ti, koho trápí suché a rozpraskané rty. Používá se místo balzámu na rty.
- Kokosový olej lze použít jako tělové mléko po koupeli na mírně vlhkou pokožku celého těla. Kromě účinků na pokožku zabraňuje nadměrnému pocení a brání tak rozvoji tělesného pachu.
- V kokosovém oleji je značné množství kyseliny laurové, která je známa svými antibakteriálními účinky. Kyselina laurová je obsažena i v mateřském mléku. Proto se kokosový olej tradičně používal na léčbu kožních problémů (akné, vředy, opary na rtech, bradavice).
- Pro vysoký obsah vitaminu E pomáhá kokosový olej při léčbě kvasinkových infekcí a poměrně častých infekcích močových cest.
- Kokosový olej používají i maséři k uvolnění ztuhlých svalů klientů.
- Kokosový olej se používá jako pleťový krém pro citlivou pokožku. Je vhodný hlavně pro ty, kdo mají alergii na průmyslově vyráběné a aromatizované pleťové krémy.
- Kokosový olej je doporučován ke ozdravným vlasovým kúrám. Podobně jako třeba olivový lej se nanese do kštice, hlava se zabalí do ručníku a olej necháme působit nejlépe přes noc. Pak kokosový olej vymyjeme šamponem.
- V současné době je populární „posilovat imunitu“. Na rozdíl od komerčních přípravků, které v některých případech místo posílení imunity pořádně „rozhodí“ metabolismus, kokosový olej údajně látkovou přeměnu urychlí. To ocení i lidé, kteří se potýkají s nadváhou, které se nemohou zbavit.
- V denní péči o pleť lze kokosový olej používat jako účinné odličovadlo. Po nanesení rozpustí zbytky make-upu (včetně očního líčidla), stačí jen setřít ubrouskem. Není agresívní jako odličovací prostředky a pokožku přirozeně promastí.
.